Advertisement
Advertisement

Slovensko

Reklama Google

Demänovská jaskyňa slobody Tlačiť
Demänovská jaskyňa slobody
Demänovská jaskyňa slobody je krasová jaskyňa v Nízkych Tatrách pri obci Demänovská dolina , jedna z Demänovských jaskýň. Objavená roku 1921, najnavštevovanejšia na Slovensku.
Jaskyňa slobody je na kvapľovú výzdobu najbohatšia zo známych Demänovských jaskýň. Umelo prekopaný vstupný otvor leží na západnom svahu Demänovskej Poludnice vo výške 870 m n.m., asi 50 m nad hladinou Demänovky. Sprístupnená je od roku 1924. Z celkovej dĺžky 8897 m (spolu s jaskyňou Pustá) je pre verejnosť sprístupnených len 1600 m.
Jaskyňa pozostáva z dómov, siení a chodieb, vytvorených v šiestich jaskynných úrovniach, ktoré vznikli počas pleistocénu. Podzemný tok Demänovky teraz preteká najnižšou úrovňou. Jaskynné priestory sú vyzdobené živými kvapľovými útvarmi, sfarbenými zlúčeninami železa a mangánu do žlta až červena. Na povale sa objavujú sklovité brká a hrubšie stalaktity, na dne robustnejšie stalagmity a stĺpy, na stenách kvapľové vodopády. Priehlbiny jaskynného dna vypĺňajú Koralové, Zlaté, Hroznové a Leknové jazierko. Raritou jaskyne Slobody sú inoväťové stalaktity v Klenotnici a jaskynné perly - guľôčky podoby hrachu - na dne jazierka vo Veľkom dóme. Že kvaple rastú veľmi pomaly je vidieť napr. na sklovitom brku vo Veľkom dóme, ktoré podrástlo za 10 rokov (1958-68) len o 2 mm, čo predstavuje usadenie 13,5 mm³ CaCO3.
Teplota jaskyne je 6-7°C a relatívna vlhkosť 95-97%. Tri povrchové otvory vo výškach 812, 870 a 889 m n.m. spôsobujú silné prievany, čím nadobúda charakter dynamickej jaskyne.
Fotogaléria
Zdroj informácií o jaskyni Wikipédia

Demänovská jaskyňa slobody

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >