Advertisement
Advertisement

Počasie

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

Slovensko

Reklama Google

Aktuality
Uši železnej opony Tlačiť

Knihu o železnej opone uviedli do života pušným prachom

Prievidžan Michal Baňanka, na bicykli prebrázdil už celú Európu, svojim priateľom a známym predstavil svoju literárnu prvotinu. Knihu Uši železnej opony.

PRIEVIDZA. Knihu tvoril deväť rokov, intenzívne sa písaniu venoval posledné štyri. Michal Baňanka sa v nej vracia do rokov, kedy dobrovoľne nasilu vykonával základnú vojenskú službu.

Vo svojej prvotine Uši železnej opony píše: „Kto vojnu neprežil, je mu cudzia, nemá šancu ju pochopiť."

Na cestu k čitateľom knihu odprevadil riaditeľ vydavateľstva, ktoré ju vydalo Ján Helbich a Pavol Machálek, spisovateľov priateľ, ktorý si vojnu odkrútil v tom istom vojenskom útvare ako Michal Baňanka, i keď o osem rokov skôr. Posypali ju pušným prachom.

„Považujem za barbarstvo, uvádzať knihu do života šampanským. Veď ju to zničí. Na tento účel som si preto zvolil pušný prach z nábojov do samopalu. Myslím si, že je to veľa naznačujúca symbolika," povedal autor knihy. Aj pred dvadsiatimi rokmi vedel svoju nespokojnosť s bývalým režimom pretaviť do otvoreného nesúhlasu až odporu.

V deň osláv 20. výročia Nežnej revolúcie vykročili Baňankove Uši železnej opony na cestu k čitateľom. Nebyť udalostí z roku 1989 nemohol by dnes otvorene a kriticky hovoriť, a nieto ešte písať, o nezmyselnej dvojročnej základnej vojenskej službe, vtipne sa vysmievať absurdným i tragickým situáciám, ktoré na vojenčine mladí muži prežívali.

Hlavný hrdina románu Peter, povahou a postojmi v mnohých situáciách samotný autor knihy, však vďaka dvojročnej vojenčine prišiel na to, že „čím menej túžob človeka kvári, tým je viac slobodný. A slobodu by nevymenil za nič na svete."

streda 18. 11. 2009 8:42 | Viera Klasovitá

Kniha Michala Baňanku (uprostred) sa vydala na cestu k čitateľom zaprášená pušným prachom.

Kniha Michala Baňanku (uprostred) sa vydala na cestu k čitateľom zaprášená pušným prachom.

Foto: VIERA KLASOVITÁ

 
Krst knihy "Uši železnej opony" Tlačiť
mb.jpgOriginálna oslava 20. výročia pádu totalitného režimu sa 17. novembra odohrala v školskej jedálni I. základnej školy na ulici Sama Chalupku v Prievidzi. Krátko po 16. hodine tu za zvukov pochodovej piesne „Přes spáleniště, přes krvavé řeky...“ vypukol krst knihy „Uši železnej opony“. Recesistický úvod navodil atmosféru románu, v ktorom nás autor Michal Baňanka vracia o 25 rokov späť - do obdobia života za železnou oponou počas základnej vojenskej služby. Krstní otcovia knihy RNDr. Ján Helbich (vydavateľstvo ERUDIO) a Ing. Pavol Machálek (priamy účastník z miesta činu) nekrstili knihu šampanským, ale – ako inak – pušným prachom.


Uši železnej opony

 
Andrea Kasalová Tlačiť
Andrea Kasalová

Naša spolupracovníčka fotografka Andrea Kasalová si otvorila stránku www.andreafoto.estranky.sk. Čoskoro Vás potešíme novými príspevkami z jej ciest po hradoch, zámokoch a jaskyniach.

"Chcela by som Vás prostredníctvom mojich fotografií zaviesť na miesta, ktoré sú Vám možno neznáme, poodhaliť tú tajomnú atmosféru  a možno aj prebudiť zvedavosť. Skúste aj Vy preniknuť do toho tajomna, započúvať sa do toho ticha. Objavte krásne prírodné scenérie, ktoré sa prelínajú s históriou. Preneste sa na chvíľu do iného sveta, kde akoby zastal čas..."

Pozrite si fotogalérie Banská Bystrica a Banská Štiavnica.

Andrea Kasalová - ukážka z tvorby :

 
Banskoštiavnická kalvária: reštaurátori si zgustnú na Poslednej večeri Tlačiť

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Barokový komplex banskoštiavnickej kalvárie je od roku 2007 zaradený medzi sto najohrozenejších pamiatok sveta.

Aktuálny zoznam každé dva roky zostavuje Svetový pamiatkový fond (WMF) v New Yorku. Projektový riaditeľ fondu Mark Weber v minulých dňoch navštívil Banskú Štiavnicu. S postupom prác je spokojný.

Celý článok... [Banskoštiavnická kalvária: reštaurátori si zgustnú na Poslednej večeri]
 
Jedna zo slovenských obcí sa stane Dedinou roka Tlačiť

BRATISLAVA. Svojimi úspechmi, krásami a výnimočnosťami sa môžu slovenské dediny pochváliť aj tým, že sa prihlásia do súťaže Dedina roka. Do súťaže Dedina roka 2009 sa môžu prihlásiť obce samy, alebo impulz na prihlásenie môže dať ktorýkoľvek obyvateľ Slovenska. Podmienkou účasti je vyplnenie prihlášky a predpísaného formulára podľa jednotlivých oblastí hodnotenia zo strany obce. Ocenené obce majú nárok na dotáciu v nasledujúcom roku z Programu obnovy dediny a zároveň sa ukážu v rámci projektu Spolku pre obnovu dediny Inšpiračná škola vidieka, a na konferenciách, seminároch a výstavách organizovaných Slovenskou agentúrou životného prostredia v rámci Programu obnovy dediny. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva životného prostredia SR Jana Kaplanová.

Celý článok... [Jedna zo slovenských obcí sa stane Dedinou roka]
 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 1 - 9 z 31